piątek, 13 marca 2015

Materace przeciwodleżynowe i profilaktyka

Odleżyny to poważny problem dla osoby chorej. Pojawiają się one w momencie, gdy osoba chora przebywa długotrwale w jednej pozycji – leżącej lub siedzącej. Jeżeli nie może ona samodzielnie zmieniać swojej pozycji to przez cały czas będzie dochodziło do ucisku tkanek miękkich na ciele. To spowoduje, że zaczną powstawać odleżyny – zmiany martwicze na ciele pacjenta.

Materace przeciwodleżynowe


Ich leczenie jest niezwykle problematyczne. Na szczęście mamy jednak możliwość profilaktycznej walki. Niedopuszczenie do ich powstania jest zdecydowanie łatwiejsze niż ich późniejsze leczenie. W jaki sposób można im zapobiec? Najbardziej podstawową metodą jest ręczne odwracanie pacjenta co minimum dwie godziny. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ powoduje, że konieczna jest ciągła opieka (również w nocy). Może to być jednak sposób doraźny, który można stosować do momentu aż nie zdecydujemy się na lepsze rozwiązanie. 

Długotrwałe leżenie powoduje powstawanie ran martwiczych - odleżyn (sxc.hu)

Walka z odleżynami


Materace przeciwodleżynowe to zdecydowanie lepszy sposób. Przede wszystkim dlatego, że ich działanie jest skuteczniejsze i dodatkowo odciążają oni opiekuna z ciężkiej odpowiedzialności. Zasada ich działania jest bardzo prosta – składają się one z kilku pomniejszych komór, które mogą być napełniane powietrzem niezależnie od siebie. Co pewien czas pompowane są komory parzyste, a innym razem parzyste. Powoduje to dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że nigdy nie powstaje długotrwały ucisk na daną partię ciała, a po drugie jego ciężar jest rozłożony na większą powierzchnię. W sprzedaży znajdują się dwa podstawowe rodzaje takich materaców – bąbelkowe oraz rurowe. Te pierwsze stosowane są w profilaktyczne, a rozwiązanie drugie polecane jest przy leczeniu i dalszemu zapobieganiu.

1 komentarz: